Cydr

Domowy cydr

paź 14 2017

Tak, to nie pomyłka – cydr naprawdę jest zdrowy. Mimo iż na polskich stołach zagościł stosunkowo niedawno, w innych krajach, jak choćby Wielka Brytania, Hiszpania czy Skandynawia, znany i ceniony jest od dawna.
Nie wiadomo, dlaczego w naszym kraju pozostawał napojem niszowym - faktem jest natomiast, że do jego popularności przyczyniło się... rosyjskie embargo na polskie jabłka. Jak widać, nawet kiepskie relacje z sąsiadami mogę doprowadzić do czegoś dobrego. I zdrowego - jak cydr.


Czego nie wiemy o cydrze?


Mimo iż jest napojem alkoholowym, cydr łączy w sobie to, co najlepsze, a przede wszystkim:
-prosty i naturalny skład – do wyprodukowania cydru potrzebujemy tylko jabłek oraz drożdży winiarskich z pożywką;
-bogactwo antyoksydantów – jabłko, a więc główny składnik cydru, jest prawdziwą skarbnicą tych związków, dzięki czemu pozwala uniknąć wielu chorób (z nowotworami włącznie), a także zachować młodość na dłużej.
-wyśmienity, orzeźwiający smak i stosunkowo niską zawartość alkoholu – jeśli więc chcemy znaleźć zdrowszą alternatywę dla innych napojów wyskokowych, cydr z pewnością będzie dobrym wyborem.

 

Domowy cydr


Produkcja cydru jest znacznie mniej skomplikowana i pracochłonna, niż produkcja domowego piwa czy wina – a przy tym znacznie krócej trwa, możemy więc już po kilku tygodniach (a nie miesiącach) rozkoszować się smakiem domowego trunku. Co zatem będzie nam potrzebne?
Przede wszystkim jabłka (co było do przewidzenia). Poza tym będziemy potrzebowali drożdży winiarskie wraz z pożywką. Do produkcji przyda się także sprzęt: sokowirówka (najzwyklejsza, do domowego użytku), duża butla lub fermentator, korek z rurką fermentacyjną oraz butelki.


Jak to się robi?


Jabłka należy pokroić i w sokowirówce wycisnąć z nich sok (w ostateczności można kupić gotowy wyciskany sok, ale wówczas otrzymamy mętny cydr). Sok przelewamy do butli, dodajemy aktywowane drożdże wraz z pożywką, zatykamy korkiem z rurką, stawiamy w temperaturze pokojowej i czekamy cierpliwie ok. 2-3 tygodni.
Po tym czasie bulgotanie w rurce fermentacyjnej ustanie, więc sok (a właściwie to już cydr) przelewamy do butelek, do każdej dosypujemy łyżeczkę cukru, zamykamy szczelnie i zostawiamy w chłodnym miejscu na tydzień lub dwa. Po tym czasie cydr jest gotowy do wypicia, a ponieważ na końcu dosypaliśmy mu cukru – zawiera CO2, czyli bąbelki. Oczywiście, można też wyprodukować cydr bez bąbelków (i bez cukru). Będzie równie smaczny, szczególnie po schłodzeniu. Smacznego.

Udostępnij