Cydr

Czym właściwie jest cydr?

paź 7 2017

Czym właściwie jest cydr? Niekiedy bywa nazywany winem jabłkowym, albo pół winem pół piwem, albo nawet piwem z sokiem. Wszystkie te definicje są równie dalekie od prawdy. Cydr jest... cydrem, czyli napojem alkoholowym, stworzonym z przefermentowanego soku jabłkowego.
Skład cydru jest niezwykle prosty: jabłka + drożdże + pożywka dla nich. Plus ewentualnie śladowe ilości cukru (ale tylko w cydrze z bąbelkami). A ponieważ jabłka zawierają bardzo wiele cennych składników odżywczych (przede wszystkim mnóstwo antyoksydantów), wyprodukowany z nich cydr przejmuje całe zawarte w nich dobro. Dzięki temu opóźnia procesy starzenia, a ponadto przeciwdziała rozwojowi wielu groźnych chorób z nowotworami włącznie, a przy tym – podobnie, jak jabłka - jest naprawdę smaczny. Czego chcieć więcej?


Przepis na domowy cydr


Cydr ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę: możemy w bardzo prosty sposób wyprodukować go sami – i to nawet wówczas, gdy jesteśmy totalnymi kulinarnymi ofermami i przygotowanie tak wyrafinowanych dań, jak jajecznica czy chińska zupka całkowicie nas przerasta. Cydru po prostu nie da się zrobić źle – głównie dlatego, że całą pracę wykonują tu drożdże, a nasza rola polega jedynie na przygotowaniu im warunków i cierpliwym odczekaniu jakichś 4 tygodni. Co zatem będzie nam potrzebne?

Zasadniczo jabłka; oczywiście, jabłka to pojęcie bardzo szerokie, bowiem występują w szeregu rozmaitych odmian. Tak naprawdę, to tylko od nas zależy, której z nich użyjemy, jednak znawcy tematu twierdzą, że najsmaczniejszy cydr można uzyskać, stosując mniej więcej 40 procent odmian kwaśnych, a 60 - słodszych. Aby uzyskać z jabłek sok, potrzebujemy też sokowirówki. Poza tym będą nam potrzebne drożdże winiarskie z pożywką (do kupienia w sklepie winiarskim lub Internecie, a także... w marketach budowlanych) oraz naczynie, w którym będziemy produkować cydr – najlepiej nada się do tego balon na wino.


Do dzieła!


Procedura produkcji cydru jest bardzo prosta:
1. kroimy jabłka i wrzucamy do sokowirówki;
2. sok wlewamy do balonu, dorzucając drożdże i pożywkę;
3. czekamy 2-3 tygodnie, aż w rurce przestanie bulkać. Oznacza to, że fermentacja ustala, a drożdże przerobiły całą naturalna słodycz jabłek na alkohol;
4. przelewamy cydr do butelek, do każdej dodając niepełną łyżeczkę cukru. Cukier właściwie nie jest konieczny, ale jego obecność sprawi, że cydr będzie miał bąbelki.
5. czekamy jeszcze 1-2 tygodnie i pijemy. W tym wypadku można śmiało dodać - na zdrowie.

Udostępnij