Cydr

10 kroków do pysznego cydru

paź 11 2017

Jak zrobić domowy cydr? I czy w ogóle jest to możliwe? Jak najbardziej, a co więcej - produkcja domowego cydru to bardzo przyjemne zajęcie; przede wszystkim, prawie całą czarną robotę odwalają za nas drożdże. Procedura jest naprawdę prosta i praktycznie nie ma możliwości, żebyśmy coś zrobili źle.
Jak zatem wygląda naszych 10 kroków do cydrowego sukcesu?


Krok 1 

- Zaopatrzmy się w zbiornik fermentacyjny, czyli w gruncie rzeczy - w pojemny balon, taki sam, jakiego używa się do produkcji wina. Balon możemy w ostateczności zastąpić baniakami po wodzie mineralnej, albo dowolnym (no, prawie dowolnym – lepiej, żeby miał atest PZH, dopuszczający kontakt z żywnością) pojemnikiem, obdarzonym kranikiem.


Krok 2

- Balon, czy cokolwiek innego, w czym powstanie cydr, dokładnie myjemy. Można do tego celu zastosować zwykłe detergenty, ale jeśli mamy taką możliwość, warto też zaaplikować środek, jakiego używa się w piwowarstwie, pamiętając oczywiście o dokładnym wypłukaniu jego resztek.


Krok 3

– Zaopatrzmy się w sok z jabłek. Mamy tu do wyboru dwie możliwości – możemy albo zakupić gotowy, wyciskany sok z jabłek, albo same jabłka i za pomocą sokowirówki uzyskać z nich sok. Druga opcja jest, rzecz jasna, trochę bardziej pracochłonna, ale jest też znacznie tańsza, a uzyskany w ten sposób cydr jest ładniejszy i bardziej przejrzysty.


Krok 4

– Kupujemy drożdże. Możemy tego dokonać albo w Internecie, albo w sklepie winiarskim, albo… w markecie budowlanym.



Krok 5

– Przygotowujemy drożdże; w tym celu należy je rozprowadzić w niewielkiej ilości ciepłej wody - pół szklanki w zupełności wystarczy. Po 30 minutach od rozprowadzenia możemy przelać je do soku jabłkowego.


Krok 6

– Zostawiamy cydr w spokoju i zajmujemy się czymś innym. Nasza praca praktycznie kończy się na kroku piątym – wszystko, co musimy teraz zrobić, to dać drożdżom spokój na jakieś 2-3 tygodnie.



Krok 7

– Kompletujemy butelki. Czas oczekiwania na cydr można sobie umilić, zbierając butelki, do których przelejemy gotowy trunek. Najlepsze będą takie z zamknięciem patentowym (np. po piwie Grolsh). Jeśli użyjemy zwykłych, zainwestujmy w kapsle i kapslownicę.



Krok 8

– Rozlewamy cydr do butelek. Niezależnie od tego, jakich butelek użyliśmy, pamiętajmy, by przed wlaniem cydru umyć je i odkazić.



Krok 9

– Odczekujemy jeszcze minimum tydzień. Tak, będzie ciężko – ale damy radę.



Krok 10

– W ramach wolnych mocy przerobowych... nastawiamy w balonie kolejny cydr. W końcu procedurę już znamy :)

Udostępnij