Cydr

Czego nie wiemy o Cydrze?

paź 19 2017

Czym właściwie jest cydr? Najprościej mówiąc, jest to trunek z soku jabłkowego i drożdży. Jest więc prosty, naturalny i bardzo zdrowy, zawiera bowiem znaczne ilości antyoksydantów, dzięki czemu neutralizuje paskudne wolne rodniki, które robią, co tylko w ich mocy, byśmy stali się starzy, chorzy i pomarszczeni. Czego jeszcze nie wiemy o cydrze?



Czy cydr to piwo? A może wino?


Mimo iż cydr zawiera podobne stężenie alkoholu jak piwo, zdecydowanie piwem nie jest. Nie jest również „pół piwem, pół winem”, ani innym sztucznym wynalazkiem. Cydr – to cydr, i tyle. Powstaje z przefermentowanego soku jabłkowego, bez dodatku cukru (zawiera natomiast naturalnie występujące w jabłkach cukry, i dlatego właśnie jest słodki).
A właściwie, dlaczego nie klasyfikujemy go, jako wino? Zasadnicza różnica polega na zawartości alkoholu; zwykłe wino jabłkowe zawiera (w zależności od odmiany) od 9 do 18 proc. alkoholu, natomiast cydr jest znacznie słabszy – zwykle zawiera 2-7 procent.
Ta różnica ma oczywiście swoje uzasadnienie: drożdże, aby mogły wytworzyć alkohol w większej ilości, muszą zostać odpowiednio „dokarmione” - czyli fermentacją musimy im dosypać cukru. Natomiast cydr powstaje na bazie samego, niedosładzanego soku z jabłek, przez co zyskuje inny smak, ale też mniejszą zawartość alkoholu.
Cydr cieszy się największą popularnością w Wielkiej Brytanii, a także we Francji oraz Hiszpanii. Bardzo lubiany jest również w krajach skandynawskich. Przy tak szeroko zakrojonej popularności pozostaje ciekawostką, dlaczego dopiero niedawno zagościł na polskich stołach.


Jak zrobić domowy cydr?


Wyprodukowanie domowego cydru wcale nie jest trudne i wymaga jedynie posiadania trzech prostych komponentów, a mianowicie:

- specjalistycznych drożdży
- pożywki dla nich
- no i oczywiście jabłek.

Jabłka należy pokroić (nie obierać!), a następnie wycisnąć z nich sok - można to zrobić za pomocą sokowirówki. Gotowy sok przelewamy do balonu na wino, dodajemy namnożone drożdże (informacja o tym, jak je namnożyć, powinna znaleźć się na ich opakowaniu), pożywkę, a następnie zamykamy całość i czekamy, aż drożdże dokonają fermentacji. Balon powinien stać w spokoju przez mniej więcej 2 tygodnie, w temperaturze ok. 20-24 stopnie Celsjusza.
Po tym czasie fermentacja ustanie, więc zlewamy ciecz znad osadu i pozostawiamy w chłodnym miejscu na kolejne 2 do 3 tygodni. Cydr nie musi dłużej leżakować: jest od razu gotowy do spożycia. Przyznajcie - proste, jak ogonek od jabłka, prawda?

Udostępnij